טיפול בדיכאון

החיים הם סדרה של עליות ומורדות, וכמו אנשים רבים, גם אתם עלול להרגיש “למטה” מפעם לפעם. ייתכן שאתם עובדים שעות ארוכות בעבודה שאתם לא אוהבים, נתקלים בבעיות ביחסים אישיים ו/או איבדתם חבר או חברה קרובים.

עם זאת, אם תחושת הייאוש, העצב וחוסר המוטיבציה נמשכת זמן רב מדי, ייתכן שאתם סובלים מדיכאון. לעיתים קרובות אנשים הסובלים מדיכאון יכולים להיות בודדים להפליא, מכיוון שהדיכאון מקשה על התפקוד ה”רגיל “- עד כדי כך שפשוט לצאת מהמיטה או לקבוע להיפגש עם חברים יכולה להרגיש כמו משימה בלתי אפשרית.

טיפול בדיכאון

גם אם עכשיו קשה - יש תקווה

טיפול התנהגותי קוגניטיבי בדיכאון יכול להחזיר לכם את שמחת החיים, לעזור לכם לחשוב בצורה בריאה יותר ולעזור לכם להתגבר על המחשבות המייאשות והעצובות של הדיכאון. לפני שנפרט לעומק מה זה CBT וכיצד הוא מסייע בטיפול בדיכאון, מועיל להבין כיצד לאבחן דיכאון.

סימנים ותסמינים של דיכאון

אם אתם חוששים שאתם עלולים להיות בדיכאון, שאלו את עצמכם האם אתם מזדהים עם התיאורים הבאים:

  • תחושות של חוסר אונים וחוסר תקווה
  • אובדן עניין בדברים שנהגתם ליהנות מהם
  • עייפות לא טבעית
  • שינויים קיצוניים בתיאבון או במשקל
  • חוסר יכולת להתרכז אפילו במשימות קלות
  • מחשבות שליליות בלתי נשלטות
  • עצבנות, תוקפנות וקוצר רוח
  • אימפולסיביות וחוסר שקט
  • תחושות של חוסר ערך ואשמה
  • כאבים לא מוסברים – כולל כאבי בטן, שרירים כואבים, כאבי גב וכאבי ראש

אם עניתם בחיוב על ארבעה או יותר מהסימפטומים הנ”ל, ייתכן ואתם סובלים מדיכאון.

טיפול בדיכאון

האם אני בדיכאון?

כשאנשים מדמיינים אדם בדיכאון, לרוב הם יחשבו על אדם עצוב מאוד, אחד כזה שבוכה במשך שעות ארוכות ולא מצליח למצוא הנאה מפעולות יומיומיות מהנות כמו אכילה, דיבור עם חברים, ספורט ועוד.

אולם אצל מרבית האנשים דיכאון יתבטא בצורה שונה מאוד: הם יחייכו לחבריהם, יצחקו מבדיחה טובה ואפילו ייהנו מאוכל טעים או פעילות. אבל הם יחוו ביטחון עצמי נמוך ויאבדו את הכח המניע אותם לעשות דברים שיגרמו להם להיות שמחים – הם יתקשו לקום מהמיטה בבוקר ויאבדו חשק ליצור, לצאת, לעשות, לטייל או לפגוש חברים. מעגל חוסר המעש והתפיסה העצמית השלילית יוביל אותם למחשבות שליליות, אפטיה וחוסר מעש מעודד-דיכאון.

טיפול CBT בחרדות

איך מטפלים בדיכאון בשיטת CBT?

טיפול בדיכאון בשיטת CBT מיועדת לאנשים הסובלים מדיכאון קל או בינוני כאשר המטרה היא לזהות מחשבות ותפיסות עצמיות שליליות מזיקות, ולתרגל התנהגויות אנטי-דיכאוניות במטרה להשתחרר מהדפוסים השליליים הגורמים לדיכאון. 

מנגנוני ההתמודדות הנלמדים בחדר הטיפולים ילוו אתכם גם בהמשך כל חייכם ויעזרו לכם להתמודד עם מגוון אתגרים. 

סוגי הטיפול בדיכאון

דיכאון בינוני

מתקשים לקום מהמיטה? מרגישים אפטיה, אדישות וחוסר תוחלת בחיים? קודם כל, כל הכבוד שהגעתם לכאן! חיפוש עזרה הוא הצעד הראשון והחשוב ביותר בתהליך הריפוי. אני

קרא עוד »

טיפול בדיכאון קל

כמה אנשים אתם מכירים שאומרים שהם מדוכאים או בדיכאון? למרות שהשימוש במושג דיכאון משמש אנשים רבים לרוב האנשים צוחקים בהסכמה או מגלגלים עיניים, אך תתפלאו,

קרא עוד »

טיפול CBT בדיכאון

האם זו השיטה הטובה ביותר? עולם המחקר מכיר כמה דרכי התערבות במצבי דיכאון, כאשר שלושת העיקריים הם טיפול פסיכיאטרי, טיפול פסיכולוגי-דינמי, וטיפול התנהגותי קוגניטיבי. במאמר

קרא עוד »

טיפול בדיכאון ללא תרופות

לפני שנתחיל, חשוב להבהיר את מטרת המאמר: אני לא מתנגדת לתרופות, ובטח שלא לתרופות פסיכיאטריות. במצבי חיים רבים, תרופות פסיכיאטריות הן התשובה היחידה עבור אנשים

קרא עוד »
Call Now Button
דילוג לתוכן