טיפול בדיכאון ללא תרופות

לפני שנתחיל, חשוב להבהיר את מטרת המאמר: אני לא מתנגדת לתרופות, ובטח שלא לתרופות פסיכיאטריות. במצבי חיים רבים, תרופות פסיכיאטריות הן התשובה היחידה עבור אנשים שסובלים מדיכאון קליני בשל חוסר איזון כימי בגופם. טיפול CBT לעולם לא יחליף ייעוץ עם פסיכיאטר מומחה ומעקב אחר הוראותיו, ואין במאמר זה בכדי להטיל ספק בנחיצותם של תרופות למניעת דיכאון עבור אנשים הסובלים מדיכאון קליני קשה.

משזה נאמר, אין ספק שמחלות רבות מדי (לא רק פסיכולוגיות/פסיכיאטריות) מטופלות ראשית כל ע"י תרופות, ללא תשומת לב לדברים חשובים אחרים שמשפיעים על התפרצות המחלה כגון אורח חיים, בריאות כללית, הרגלים יומיומיים, חיי חברה, תנאי חיים ועוד. טיפול בדיכאון ללא תרופות מיועד עבור אנשים עם דיכאון קל עד בינוני אשר יכולים, בעזרת אימוץ הרגלי חיים בריאים, לצאת מהדיכאון ללא צורך בהתערבות פסיכיאטרית.

איך ייתכן שניתן לטפל בדיכאון ללא תרופות?

דיכאון הוא מצב פסיכולוגי ו/או פסיכיאטרי המתבטא במצב רוח ירוד, חוסר מוטיבציה, שינויים משמעותיים במשקל, הפרעות שינה, אנרגיה נמוכה, בעיות ריכוז ותחושות אשם או חוסר ערך. מחקרים רבים מצביעים על קשר של סיבתיות בין סימפטומים שונים: לדוגמא, בעיות שינה יכולים להוביל למצב רוח ירוד ותחושת המלנכוליה והאפתיות האופיינית לאנשים בדיכאון. שינויים בהרגלי התנהגות תוך שימוש בטכניקות CBT הוכחו כבעלי השפעה משמעותית על אנשים בדיכאון.

  זקוקים לייעוץ ? לשיחת היכרות ללא עלות השאירו פרטים עכשיו  מה עושים בטיפול?

  טכניקת הטיפול ב-CBT עובדת בו זמנית על שני גורמים חשובים: דפוסי חשיבה (קוגניטיבי) ודפוסי התנהגות (התנהגותי).

  טיפול קוגניטיבי

  הצעד הראשון בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי הוא העלאת המודעות לדפוסי החשיבה הפנימיים וטיפול בדפוסים מזיקים ומעוותים. בהקשר זה חשוב לציין שקיימת תפיסה מוטעית בקרב אנשים הסובלים מדיכאון לפיה הם דווקא סובלים מעודף מודעות עצמית ("רוב האנשים חושבים שהם מושלמים, אני דווקא יודע שאני לא טוב/ לא מוכשר/ לא מוצלח"). המחשבה הזו עלולה להוביל אנשים לנסות "לברוח מהמחשבות שלהם" במטרה למצוא מנוח מ"המודעות העצמית הגבוהה" שלהם.

  מיותר לציין שמחשבות אלה אינן מבטאות מודעות עצמית גבוהה אלא תפיסה עצמית שלילית הגורמת לדיכאון. במסגרת טיפול CBT נעבוד על מודעות עצמית אמיתית למחשבות ודפוסי מחשבה, נלמד לזהות דפוסי חשיבה שליליים ו"לתפוס מהם מרחק בריא" על מנת לאפשר לביטחון העצמי להיבנות מחדש ולדפוסי חשיבה חיוביים לקבל הכרה ולגיטימציה פנימית.

  טיפול התנהגותי

  קשה לא להפריז בחשיבות ההיבט ההתנהגותי בדיכאון. אנשים ששוכבים במיטה כל היום, בחושך, בלי לדבר עם חברים או לבשל לעצמם נמצאים בסיכון גבוה להידרדר לדיכאון קליני כבד לעומת אנשים שאוכלים בריא, נמצאים בקשר יומיומי עם אנשים אחרים, חשופים לאור שמש ועסוקים בפעילות מספקת. במסגרת הטיפול, נלמד כיצד לשנות דפוסי התנהגות ונעבוד על יכולת ההנעה הפנימית במטרה ליצור אורח חיים בריא פסיכולוגית.

  שאלות נפוצות:

  במקרים רבים טיפול פסיכיאטרי מצריך את השימוש בתרופות ונדיר מאוד לטפל במצב ללא תרופות. בכל הקשור לטיפול בדיכאון ללא תרופות יש כיום שיטות טיפול אפקטיביות שניתן להשתמש בהן כמו למשל טיפול קוגניטיבי התנהגותי שהוכח לא פעם כמוצלח ויעיל בתחום.

  במהלך טיפול קוגניטיבי התנהגותי המטופל לא רק יעבור שינוי שיסייע לו לצאת מהדיכאון אלא גם יקבל כלים והכוונה מקצועית שבה יוכל לשמור על מצב רוח תקין גם לאחר סדרת הפגישות של הטיפול.

  לתיאום שיחת ייעוץ

  הציגו את עצמכם ואני אחזור אליכם תוך זמן קצר.

  Call Now Button דילוג לתוכן