טיפול רגשי לבני נוער

  זקוקים לייעוץ ? לשיחת היכרות ללא עלות השאירו פרטים עכשיו  הנעורים הם פרק זמן מופלא ומטלטל בו-זמנית. מצד אחד ייתכנו שלל חוויות ראשוניות מרגשות ומעצימות, ומצד שני יש גם לא מעט בני ובנות נוער שחווים מצוקות קשות. טיפול רגשי לנוער מספק מענה אפקטיבי, ובעמוד זה תמצאו מידע מקיף אודותיו – באילו מקרים כדאי להיעזר באופציה זו, מדוע נוצרים קשיים רגשיים, מהם סימני האזהרה שאסור להתעלם מהם ומהן דרכי ההתמודדות המומלצות.

  טיפול רגשי לבני נוער בגיל ההתבגרות

  גיל ההתבגרות עשוי להיות תקופה סוערת ואפילו מאוד. גם כשאין סממנים חיצוניים לדרמות משמעותיות, תיתכן סערה פנימית, ובכל מקרה ההתמודדות עם השינויים – הפיזיים, הרגשיים, ההורמונליים, המנטליים והחברתיים – מייצרת אתגר מורכב. האתגר הוא קודם כל של המתבגר או המתבגרת עצמם, אבל גם להורים יש תפקיד מרכזי. למרות שלכאורה היכולת להשפיע על חיי הילדים, שכבר אינם ילדים אלא כמעט מבוגרים, הולכת ופוחתת, עדיין יש משקל לא מבוטל לניסיון החיים של אבא ואמא. האוזן הקשבת חשובה מאוד, ועוד יותר מכך הושטת העזרה כשיש צורך בכך – לרבות עזרה מקצועית בדמות טיפול רגשי לנוער.טיפול רגשי לבני נוער ומתבגרים מתאים לכל מי שסובל או סובלת ממצוקה כלשהי: קשיים חברתיים, תקשורת לקויה, הסתגרות, כעסים בלתי נשלטים, דימוי עצמי ירוד, בלבול לגבי הזהות המינית, התנהגות התמכרותית, חרדות ועוד. חשוב לזכור שהשנים האלה הן פרק זמן קריטי לגיבוש הזהות העצמית ולפיתוח יכולות חיוניות להמשך הדרך, בכל התחומים – וחבל שבגלל בעיה רגשית אשר ניתנת לפתרון בן או בת הנוער יישארו מאחור (ויזדקקו לטיפול ממושך יותר, ומורכב יותר, בגיל מבוגר יותר וכשהם פחות פנויים לכך מכל הבחינות).עוד מרכיב מהותי בטיפולים רגשיים רבים למתבגרים הוא היחסים עם ההורים. ככל שבני הנוער הופכים לעצמאיים יותר, ולומדים עוד ועוד על העולם, כך משתנה באופן טבעי היחס כלפי מי שגידלו אותם והיו, עד נקודת זמן מסוימת, "כל יכולים". השינוי טבעי ומתבקש, אולם כדי להגיע לאיזון הנכון ולהבין שגם בגיל 15 או 18 ההורים יכולים לתרום לחיים טובים יותר ייתכן צורך בהתערבות מקצועית.הקליניקה שבה מתבצע הטיפול למתבגרים מהווה עבורם מרחב בטוח. מקום שבו אף אחד לא שופט אותם – בניגוד לסביבה שעלולה להיות ביקורתית מאוד, וגם אם לא בני הנוער עצמם מרגישים כל הזמן שהם במבחן. היעדר השיפוטיות והקבלה המוחלטת מקנים ביטחון, ומאפשרים כנות מלאה. כתוצאה מכך ניתן להגיע לרבדים עמוקים מאוד באישיות – ולמצוא מענה גם למצוקות שנראות לכאורה בלתי פתירות. באופן טבעי לזהות המטפלת ישנה חשיבות רבה והשפעה של ממש על הפירות שיניב התהליך.

  טיפול רגשי למתבגרים – איך לזהות מצוקה ומתי כדאי לגשת לטיפול

  טיפול רגשי למתבגרים בדרך כלל קורה בכמה שלבים. השלב הראשון של הטיפול מתרחש עוד לפני ההגעה לקליניקה. שלב זה – זיהוי המצוקה – הוא לרוב באחריות ההורים, ולכן מתבצע בבית. בחלק מהמקרים בני הנוער עצמם מודעים מספיק ואמיצים מספיק כדי להבין שהם זקוקים לעזרה מקצועית, ויש גם מצבים שבהם יועצת או מורה רגישה בבית הספר יפנו את תשומת הלב של ההורים.סימני המצוקה העיקריים בגיל ההתבגרות הם:

  הידרדרות בלימודים

  חשוב להדגיש: לעיתים ירידה בהישגים בלימודים נובעת מעומס יתר או מהעדפת בילויים עם חברים. יחד עם זאת יש גם לא מעט מקרים שבהם תופעה זו היא תוצר של בעיה אחרת, עמוקה יותר, ולשם כך נדרש בירור מקיף באמצעות טיפול רגשי לבני נוער.

  התבודדות

  בני נוער שמסתגרים בחדר, מתרחקים מההורים וגם מהחברים, סובלים ממצוקה כלשהי וחשוב לברר מהי.

  שינויים דרסטיים במשקל

  בין אם עלייה קיצונית ובין אם אובדן קילוגרמים רבים בפרק זמן קצר.

  הפרעות בשינה

  אמנם בני נוער עשויים לישון במשך שעות רבות ולאו דווקא אלה המקובלות, אבל רצוי לשים לב גם לשינויים בשינה (קושי להירדם, התעוררויות תכופות ובפרט בריחה לשינה).

  חשד לשימוש באלכוהול, סיגריות (לרבות סיגריות אלקטרוניות / מכשירי אידוי) וסמים

  חשוב מאוד לברר את היקף השימוש, התדירות, המינונים, ועוד יותר מכך את הגורמים שהביאו את בן או בת הנוער להשתמש בחומרים מסוכנים אלה.

  חוסר עניין ואובדן ההנאה

  כולל בפעילויות שבעבר סיפקו נחת רבה. בהקשר זה אי אפשר כמובן להתעלם משינויים טבעיים בתחומי העניין ככל שמתבגרים, מן הסתם בת 17 לא בהכרח תיהנה מפעילות שאהבה בגיל 13, אבל אובדן כללי של עניין והנאה מעיד על מצוקה.

  תלונות על בעיות פיזיות

  כשלאחר בירור יסודי לא נמצאה אינדיקציה לבעיה רפואית.

  התנהגות אלימה

  כלפי אחרים וכלפי עצמם. במצב כזה טיפול הינו חובה.

  התנהלות לא אחראית

  הסתבכות בתאונות, קטטות, עבירות, בילויים עם גורמים מפוקפקים ועוד.כל אחת מהתופעות הנ"ל היא נורת אזהרה וכדאי לשקול טיפול רגשי למתבגרים. אם כמה מהן מתרחשות במקביל, מתעצמת החשיבות של פנייה לעזרה מקצועית לפני שהמצב יחמיר עוד יותר וייגרמו נזקים בלתי הפיכים לבן או בת הנוער ובעצם למשפחה כולה.

  ממה נובעים קשיים רגשיים בגיל ההתבגרות אצל מתבגרים

  גיל ההתבגרות הוא גיל מתעתע עד מאוד, ולכן לא מפתיע לגלות עד כמה נפוץ הצורך בטיפול רגשי לבני נוער. ראשית, בתקופה זו מתרחשים שינויים גופניים רבים, שעלולים להיות מבלבלים ואפילו מביכים. המבוכה עלולה לבוא לידי ביטוי בקשיים חברתיים ואפילו הימנעות מאינטראקציות אלה שהן קריטיות להתפתחות תקינה.שינוי מהותי נוסף בגיל זה הוא המודעות שהולכת ומתפתחת ואיתה הידע לגבי העולם. מודעות וידע עלולים להיות מתורגמים גם לחרדות. בעידן הנוכחי הולכת והופכת לנפוצה יותר ויותר חרדת אקלים – פחד עז מפני העתיד להתרחש עקב פגעי משבר האקלים. גם חרדות חברתיות הן תופעה רווחת וכזו שניתן להעלים באמצעות טיפול למתבגרים.מעבר לכל הנ"ל, עולות בגיל ההתבגרות סוגיות של זהות, דימוי עצמי ומקום בחברה. עבור מי שמתקשה להשתלב ולפתח תחושת שייכות אמיתית, התוצאה עלולה להיות בדידות, התפתחות תחושת ניכור ואפילו זעם אצור. כמו כן חשוב לזכור ששינויים הורמונליים מעצימים את הרגשות והתחושות, ולכן גם את התגובות – מתכון לקשיים ממשיים ויקבלו מענה באמצעות טיפול רגשי לבני נוער.

   זקוקים לייעוץ ? לשיחת היכרות ללא עלות השאירו פרטים עכשיו   טיפול רגשי לנוער בעזרת CBT ואימון אינטגרטיבי

   אחת השיטות האפקטיביות ביותר של טיפול רגשי לבני נוער ומתבגרים היא CBT. השם CBT הוא ראשי תיבות של הביטוי טיפול קוגניטיבי התנהגותי (Cognitive Behavioral Therapy). כפי שניתן להבין מהשם של השיטה, זהו טיפול שמתמקד בפן הקוגניטיבי של החיים, ובמקביל באלמנטים התנהגותיים אצל בן או בת הנוער. שינוי אופן החשיבה מוביל לשינוי דפוסי התנהגות, ולהפך (משום ששינוי ההתנהגות מייצר תגובות אחרות מהסביבה, וכך משתנה גם סט האמונות לגבי העולם). בהתאם ניתן להגיע לתוצאות טובות מאוד גם בתהליך קצר, חד וממוקד.שיטה פרקטית נוספת היא אימון אינטגרטיבי. מהות שיטה זו, שגם היא מהווה טיפול רגשי, היא התייחסות לכלל מרכיבי האישיות של המטופל או המטופלת – גם הרגשות, גם המחשבות, גם המעשים וגם האמונות. זהו למעשה טיפול למתבגרים עם שדרוג בזכות ההתייחסות ההוליסטית לכל האספקטים שמשפיעים על הבחירות של המתבגרים.בשני סוגי הטיפולים בן או בת הנוער לומדים להכיר את עצמם טוב יותר. בפרט הם מבינים מדוע הם בוחרים בהתנהגויות מסוימות, לרבות אלה שלא באמת משרתות אותם. המתבגרים לומדים שגם במצבים המורכבים ביותר, אלה שלכאורה לא מאפשרים להם בחירה אמיתית – יש להם בחירה. הם לומדים לסמוך על עצמם ועל המשאבים שכבר פיתחו לאורך החיים, ומקבלים כלים נוספים, פרקטיים מאוד, להתמודדות עם אתגרים מכל הסוגים. תועלת נוספת היא שיפור מיומנויות התקשורת, כך שבן או בת הנוער מצליחים להבהיר את רצונותיהם האמיתיים (וגם חששות, שאיפות, תקוות ועוד) באופן פשוט וקל להבנה.חשוב לציין כי בניגוד לטיפול פסיכולוגי, הטיפול הרגשי ב-CBT או באמצעות אימון אינטגרטיבי הוא תהליך ממוקד שלא נובר יתר על המידה בעבר אלא בוחן את ההווה ואת הדרכים היעילות ביותר ליצור חיים נעימים ומעצימים ועתיד מוצלח. בהתאם גם במספר מצומצם יחסית של מפגשים ניתן לייצר שינוי משמעותי מאוד לטובה.

   טיפול רגשי לנוער – באיזה סוגי בעיות ניתן לטפל ומטרות הטיפול

   לכל טיפול רגשי בבני נוער יש באופן טבעי מטרות משלו, בהתאם לבעיות איתן מתמודד בן הנוער הספציפי. באופן עקרוני ניתן בעזרת CBT ואימונים אינטגרטיביים לפתור מגוון רחב מאוד של בעיות. כך למשל עשויה המטרה של טיפול רגשי לנוער להיות התמודדות עם משבר נקודתי – גירושין כואבים של ההורים, מוות במשפחה, מעבר דירה לעיר אחרת ועוד.עוד דוגמה למטרה ניתנת להשגה באמצעות הטיפולים הנ"ל היא הפגת חרדה מכל סוג שהוא ובפרט חרדה חברתית, חרדת בחינות, חרדת טיסות, חרדה מכלבים, חרדת מים או חרדה ממקומות סגורים. מאחר שכל אחת מהחרדות הנ"ל מייצרת מגבלות משמעותיות ומונעת את מיצוי החיים, הטיפול בהן הוא נקודת מפנה עבור בן או בת הנוער.במקרים אחרים הטיפול ממוקד בחיזוק הדימוי העצמי והביטחון העצמי על בסיס זיהוי החוזקות והיכולות הטמונות במתבגר או במתבגרת, ומציאת דרכים נכונות להביאן לידי ביטוי מלא. זוהי אחת מנקודות התרופה השכיחות בגיל ההתבגרות, בעיקר בגלל ההשוואה הבלתי פוסקת, והלא בהכרח מדויקת, לסביבה ולמודלים לא מציאותיים – וגם מענה נכון עבורה משנה את החיים לטובה, ולטווח ארוך (למעשה לכל החיים).מטרה אפשרית אחרת היא גיבוש זהות יציבה, לרבות זהות מינית (שכמובן לא חייבת להיות חד-ערכית אלא עשויה להיות גם פלואידית). רף ציפיות גבוה – כתוצאה מדרישות נוקשות של ההורים, פרפקציוניזם של בן או בת הנוער עצמם, נורמות חברתיות ועוד – הוא עוד נושא שעולה בלא מעט טיפולים רגשיים בגיל ההתבגרות, וכך גם זעם (בין אם אצור שגורם לפגיעה פנימית קשה, ובין אם כזה שמתפרץ כלפי חוץ לעיתים קרובות). במצבים מסוימים ישנן מספר בעיות ששלובות זו בזו ונובעות האחת מהשנייה, ובכל מקרה המפגש הראשון בתהליך הטיפולי יוקדש לבירור המצב ולקביעת מטרות מדויקות.

   טיפול רגשי מותאם אישית על ידי איילת קרניאל עזרא

   כאמור יש חשיבות רבה מאוד לזהות אשת המקצוע שמובילה את התהליך ומבצעת את אותו טיפול רגשי לנוער שנבחר כמתאים ביותר למתבגר או למתבגרת. איילת קרניאל עזרא היא מטפלת בעלת ניסיון רב שהגיע אל עולם הטיפול הנפשי מתוך תחושת שליחות ורצון לעזור לאנשים באמת. הבחירה ב-CBT ובאימון אינטגרטיבי נבעה ממחקר מעמיק אודות שלל שיטות טיפול, ועוד כדאי לדעת כי לאיילת יכולת גבוהה במיוחד להתחבר לבני ובנות נוער ולסייע להם. כל טיפול רגשי לבני נוער מותאם באופן מושלם לאדם הספציפי, והתוצאה: שיפור של ממש באיכות החיים, למטופלים ולבני משפחותיהם, תוך זמן קצר.

   לתיאום שיחת ייעוץ

   הציגו את עצמכם ואני אחזור אליכם תוך זמן קצר.

   Call Now Button דילוג לתוכן