טיפול בחרדת נהיגה

טיפול בחרדת נהיגה – איך לשחרר את הפחד מנהיגה

האם יש לכם פחד לא הגיוני לנהוג? אם כן, יתכן שאתם חיים עם חרדת נהיגה. בעיה זו עלולה להשפיע על כל תחומי חייכם ובמיוחד כאשר אתם רוצים להגיע למקומות שונים. עם זאת, ניתן להתגבר על חרדת נהיגה ולחיות ללא חשש מלנהוג. טיפול בחרדת נהיגה באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים (CBT) יעזור לכם להתגבר על חרדת נהיגה.

נהיגה ברכב ממונע היא אחד המצבים הנפוצים ביותר שמעוררים בהלה וחרדה. נהיגה בגשרים ומנהרות, בפרט, עלולים להיות מאתגרים מכיוון שהם מעלים את החשש להיתקע ללא אפשרות בריחה קלה או בטוחה. חרדה הקשורה לנהיגה, עלולה ליצור תסמינים שנעים בין אי נוחות קלה למצוקה קיצונית עבור רבים.

חרדות נהיגה בדומה לטיפול בפחד מכלבים, קשורות בדרך כלל לטראומות עבר כמו תאונות דרכים קשות ותאונות תכופות. למרבה המזל, טיפול בחרדת נהיגה עם מטפל CBT עוזר להתמודד עם חרדת הנהיגה.

  זקוקים לייעוץ ? לשיחת היכרות ללא עלות השאירו פרטים עכשיו  טיפול בחרדת נהיגה – מהם הסימנים לחרדה 

  מכיוון שהחרדה קשורה לנהיגה אינה הפרעה ספציפית המסווגת על ידי איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי (APA), אין סימפטומים קבועים וסימנים לחרדת נהיגה. סימני חרדת נהיגה יכולים לנוע בין תחושת לחץ בעת אחיזה בהגה, חרדה בזמן נסיעה בכביש מהיר ועד התקף פאניקה מלא מעצם המחשבה על הנהיגה.

  חרדת נהיגה תשפיע על מחשבותיו, רגשותיו והתנהגותו של האדם במגוון דרכים. במקרים קלים, החרדה עלולה לגרום לאי נוחות קלה ואף עלולה ליצור קושי ביציאה מהבית לרופא, לעבודה או לבית הספר.

  סוגי התסמינים תלויים במידה רבה בחומרת החרדה

  תסמינים המאפיינים חרדת נהיגה כוללים:

  • חוסר מנוחה ועייפות – מרגישים חסרי מנוחה, על הקצה בזמן הנהיגה, הכנה לנהיגה או המחשבה על נהיגה גורמת לכם להרגיש עייפות. מרגישים עייפות במהלך או אחרי הנהיגה.
  • מתקשים להתרכז תוך כדי נהיגה
  • תחושת מתח, במיוחד בצוואר ובגב בזמן נהיגה
  • חולמים חלומות מטרידים הקשורים לנהיגה

  תסמינים אלה נוטים להשפיע לא רק על בריאותו ורווחתו של האדם אלא גם על הסובבים אותו. אנשים אלו עלולים לחוות חרדה הקשורה לנהיגה ולפתח התקפי פאניקה המופיעים לפני, במהלך ואחרי נהיגה.

  טיפול בחרדת נהיגה באמצעות CBT

  טיפול קוגניטיבי התנהגותי ((CBT הוא טיפול מתאים עבור אנשים שאובחנו כסובלים מחרדה. CBT עובד על חקירת הקשר בין מחשבותיו, רגשותיו והתנהגויותיו של האדם ומציע חלופות המניבות תוצאות חיוביות ובריאות יותר. לאחר שמזהים מחשבות מעוותות והתנהגויות לא בריאות, מטפל CBT מלמד תרגול התנהגויות בריאות יותר כתחליפים. עם הזמן, מחשבות והתנהגויות שיוצרות רגיעה יחליפו את אלו שהפעילו חרדה.

  שמי איילת קרניאל עזרא, אני מטפלת CBT בחרדה ודיכאון, אני מלווה מטופלים בכל הגילאים בבניית הרגלי חיים בריאים בתוך זמן קצר ומטפלת גם בפחד גבהים, פחד מכלבים ועוד.

  שאלות נפוצות:

  חרדת נהיגה יכולה לגרום גם לאדם עם רישיון נהיגה, שעבר מבחן תיאוריה, שיעורי נהיגה ומבחן מעשי, להיות לא כשיר לנהיגה מבחינה נפשית. למעשה הוא יפחד לעלות על ההגה ברכב הממונע והוא עשוי להתמלא במחשבות שליליות שיציפו אותו וימנעו ממנו לנהוג או לנהוג כמו שצריך. לדוגמה: הפחד מלעשות תאונה, פחד מלהינעל ברכב, פחד מנסיעה במנהרות ועוד.

  באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי ניתן לטפל בחרדות נהיגה בצורה אפקטיבית. במהלך הטיפול תלמדו כיצד להתנהל עם הרגשות והמחשבות שלכם, איך לא לתת להן להשתלט עליכם וכמובן תוכלו לבצע גם תרגילים פיזיים שיעזרו לכם להפחית את הלחץ ולנהוג בצורה נכונה ובטוחה.

  לתיאום שיחת ייעוץ

  הציגו את עצמכם ואני אחזור אליכם תוך זמן קצר.

  Call Now Button דילוג לתוכן