איך מטפלת CBT יכולה לעזור בטיפול בפוביות?

  זקוקים לייעוץ ? לשיחת היכרות ללא עלות השאירו פרטים עכשיו  פוביה – כלומר פחד מופרז מאובייקט מסוים או סיטואציה מסוימת – עלולה לשבש במידה ניכרת את החיים. בין אם מדובר על פחד מטיסות, פחד מטיפול שיניים, פחד מג'וקים, פחד מהופעה בפני אנשים ויש כמובן עוד פוביות נפוצות, CBT מספקת פיתרון אפקטיבי מאוד.

  חשיפה הדרגתית – ומבוקרת

  אלמנט מרכזי אחד שבאמצעותו מטפלת CBT מומלצת מסייעת להיפטר מפוביה הוא חשיפה הדרגתית אל הגורם לפחד. החשיפה חייבת להתבצע באופן מבוקר ומדוד היטב, על-מנת שלא לגרום להצפה רגשית קשה מדי שתעצים את הפחד. כך למשל אדם שפוחד מג'וקים יתבקש תחילה רק לחשוב על תיקן שנמצא במקום אחר לגמרי. בשלב הבא הוא ידמיין ג'וק מחוץ לבית שלו או את עצמו נכנס לחדר שהיה בו תיקן קודם לכן אבל הוא יצא. בהמשך החשיפה ההדרגתית האדם כבר יצליח לדמיין ג'וק אצלו בבית, להתבונן בתמונה של בעל חיים זה מבלי לחוות תסמינים פיזיים ורגשיים משמעותיים – ואפילו להתבונן בג'וק אמיתי שנמצא בכלוב. החשיפה המבוקרת מעמעמת בהדרגה את עוצמת הרגשות ביחס לחרק, מייצרת תחושת שליטה במצב – ולכן היתקלות בג'וק כבר לא תיתפש כאיום.

  סט אמונות חדש

  מרכיב נוסף בטיפולים בפוביות השונות הוא זיהוי האמונות שיצרו את הפוביה מלכתחילה. כך למשל חשש מרופאי שיניים עלול להתבסס על האמונה שטיפול דנטלי הוא תמיד חוויה מכאיבה במיוחד. באופן דומה אדם שמאמין ש"יש המון תאונות מטוסים" יפחד לטוס ואף יימנע מכך. בהקשר זה חשוב להדגיש שלכל פוביה יש גם בסיס חיוני והוא הצורך של כל אדם להגן על עצמו, ולכן אי אפשר פשוט למחוק את אותן אמונות.

  יחד עם זאת זיהוי אותן אמונות שמגבילות את האדם במידה ניכרת, ובמקביל זיהוי הפער בינן לבין המציאות, מאפשרים ליצור דפוסי חשיבה חדשים, מדויקים יותר. שינוי התפישה מתורגם בהמשך גם לשינוי התנהגות והפסקת ההימנעות הבעייתית.

  כלים לוויסות הרגשות

  מטפלת CBT מומלצת מעניקה לאדם עוד כלים יעילים – לוויסות רגשי אפקטיבי. חשוב להבין שגם לאחר תהליך מוצלח, עדיין ייתכנו סיטואציות שבהן שאריות הפחד יובילו לתגובה רגשית עזה. במצב כזה תיתכן גם תגובה פיזית משמעותית, לרבות דופק מהיר מאוד, הזעה מרובה ואפילו קשיי נשימה. בהתאם חשוב לצייד את האדם ביכולת לנטרל את אותם תסמינים ולעצור את התגובה לפני שהיא מחמירה. לשם כך פותחו טכניקות רבות לשליטה רגשית – שיטות פשוטות למדי ליישום ואפקטיביות מאוד.

  בדרך זו מתעצמת עוד יותר השליטה של האדם במצב, במקום שהמצב ישלוט בו – ומושגת התקדמות משמעותית נוספת בדרך ליעד, חיים ללא הפוביה ועם אפס מגבלות.

  מה היה לנו עד עכשיו?
  איילת קרניאל עזרא
  איילת קרניאל עזרא

  איילת קרניאל עזרא, מומחית באימון ילדים ונוער ובטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). עוסקת בטיפול מעל 20 שנה. בעלת קליניקה המשלבת אימונים וטיפולים המותאמים אישית. מאמנת ילדים החווים קשיים רגשיים, חברתיים, התנהגותיים ולימודיים מהגיל הרך ועד תיכון. מטפלת בחרדה, דיכאון, תקיעות ופוביות שונות במבוגרים. בעלת ניסיון רב בטיפול בקהילה. בוגרת אוניברסיטת באר שבע, בית הספר לרוקחות באנגליה, אוניברסיטת תל אביב, מכללת וינגייט, בית הספר למאמנים מכון "דרך הדעת", המרכז לאימון וטיפול קוגניטיבי התנהגותי ועוד.

  לתיאום שיחת ייעוץ

  הציגו את עצמכם ואני אחזור אליכם תוך זמן קצר.

  Call Now Button דילוג לתוכן