הפרעות קשב וריכוז בילדים ונוער

  זקוקים לייעוץ ? לשיחת היכרות ללא עלות השאירו פרטים עכשיו  קשב וריכוז הן שתי איכויות חיוניות למיצוי החיים בכל גיל, ובפרט אצל ילדים ונוער. קיומה של הפרעת קשב וריכוז (ADHD) מייצר אתגר של ממש, גם לילד או לילדה וגם להורים. אני מאמינה שהקושי הוא גם מתנה – הצד השני של הפרעת קשב וריכוז הוא יצירתיות, התלהבות, רעיונות מקוריים ועוד. עם התייחסות נכונה אפשר לצמצם את הקושי, למצות את המתנה ובעיקר לנצל את הידע הרב שהצטבר בתחום כדי לעזור לילדים ולבני נוער עם ADHD להשתלב טוב יותר בחברה, בבית הספר ובסביבה. 

  המטרה שאני מציבה בכל תהליך עבודה עם ילדים ובני נוער עם הפרעת קשב וריכוז כוללת 4 מרכיבים עיקריים: מוטיבציה, נוכחות, התארגנות וחשיבה שיטתית. כאן בעמוד אני מפרטת את המשמעות של כל אחד מהמפתחות הנ"ל לשדרוג חיי המשפחה כולה, ואת הדרכים לפתח אותם אצל הילד או הילדה.

  מוטיבציה

  אחד המאפיינים הבולטים אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז – גם אלה שנמצאים בשלב בית הספר היסודי וגם אלה שכבר בעיצומו של גיל ההתבגרות (ובעצם גם אצל מבוגרים) – הוא קושי לייצר מוטיבציה. הכוונה היא למצבים שבהם הילד או הילדה, או הנער או הנערה, יודעים מה מצופה מהם, רוצים בעצמם לבצע את אותה פעולה משום שהם מבינים את חשיבותה לחיים שלהם – אבל לא מצליחים להוציא לפועל את אותו רצון.

  סיבה אחת לכך היא שמשימות ארוכות ו/או משעממות הן כמעט בלתי אפשריות עבור מי שזקוקים כל הזמן לגירויים חדשים ודעתם מוסחת בקלות. סיבה מובהקת נוספת היא ביטחון עצמי ירוד – כשילד עם ADHD מתבקש לבצע מטלה שבעבר נכשל בה, הוא מאמין שייכשל גם הפעם, ולכן יעדיף להימנע.

  בעבודה שלי עם ילדים ובני נוער אני שמה דגש רב על פיתוח תחושת מסוגלות. הבסיס הוא הטמעת התובנה שכישלון בעבר לא מחייב כישלון בעתיד. ש"אין לי סיכוי להצליח בזה" היא אמונה ולא עובדה – ואמונה טבעית אבל שגויה. לאחר מכן אני עוזרת לבני הנוער והילדים ללמוד איך אפשר באמצעות הקפדה על מספר דגשים פשוטים לשפר באופן דרמטי את היכולת להשלים את כל אותן משימות שקשה להם איתן. במידת הצורך אני מספקת גם להורים עצות וכלים מתאימים לחיזוק הביטחון העצמי של הילד. כשהמטרה ברורה, ולאורך הדרך יש הצלחות, גם אם "קטנות", עד מהרה מפלס הביטחון העצמי עולה ואיתו גם המסוגלות ולכן גם המוטיבציה משתדרגת פלאים.

  נוכחות

  אתגר משמעותי נוסף עבור ילדים וילדות עם הפרעת קשב וריכוז הוא היכולת להיות נוכח בסיטואציה. הורים לילדים ובני נוער עם ADHD מכירים היטב את המצב שבו הילד נמצא פיזית במקום מסוים אבל "הראש שלו נמצא במקום אחר לגמרי". 

  כשהילד או בן הנוער צריכים להכין שיעורים או ללמוד למבחן הנוכחות מן הסתם הכרחית. גם כשהורה פונה לנער או נערה וזוכה להתעלמות (כתוצאה מכך שהם שקועים לגמרי בגירוי אחר שמושך את כל תשומת הלב שלהם באותה נקודת זמן), התוצאה עלולה להיות תסכול.

  לצד הדרכת ההורים כיצד למשוך את תשומת הלב באופן נכון, אני מקדישה זמן בתהליך כדי לחזק את היכולת של הילדים ובני הנוער להיות נוכחים בכל סיטואציה שבה נדרשת נוכחות משמעותית. הדרך לכך היא אימון מותאם אישית לכל ילד וילדה, תוך התייחסות גם לנוכחות החברתית, גם לנוכחות הלימודית וגם לנוכחות הרגשית.

  התארגנות

  כשילדים גדלים, הציפייה מהם היא להצליח להתנהל באופן עצמאי יותר ויותר. לשם כך נדרשות יכולות התארגנות טובות, ומה שטבעי לילדים בלי הפרעת קשב וריכוז עלול להוות מכשול של ממש כשיש הפרעה כזו.

  אני עוזרת לילדים, באמצעות טכניקות אימון אישי פרקטיות מאוד, לבנות רוטינות נכונות – סדר פעולות מדויק, למשל להתארגנות הבוקר, לסיום היום, להתנהלות בבית הספר ועוד. רוטינה מסודרת וקבועה שמפורקת למספר תחנות הופכת עד מהרה להרגל שלילד או לילדה קל יחסית ליישם (ובפרט כשההורים נרתמים גם הם ומכווינים אותם בעדינות תוך הימנעות מקונפליקטים). בדרך זו גם ילדים עם ADHD לומדים איך לנהל את עצמם ואת תשומת הלב שלהם – יכולת קריטית גם לתפקוד שלהם כמבוגרים.

  חשיבה שיטתית

  גם חשיבה שיטתית היא אספקט שילדים ובני נוער עם הפרעות קשב וריכוז מתקשים בו – ושניתן לשנותו באמצעות אימון ממוקד ומדויק. כשאני עובדת עם ילד או בן נוער בעל ADHD על החשיבה השיטתית, אני קודם כל עוזרת לו לזהות את החוזקות שלו ואת המשאבים הקיימים אצלו. לאחר מכן אנחנו מוצאים ביחד דרכים רלוונטיות עבורו כדי למנף את העוצמות שלו לטובת תכנון טוב יותר של פעילויות. ביחד אנחנו מגבשים אסטרטגיות נכונות ויעילות עבורו כדי להתמודד עם משימות וקשיים, וגם מתרגלים אותן. בהמשך הדרך הילדים ובני הנוער כבר יוכלו לפתח בעצמם את האסטרטגיות המיטביות עבורם, ולחיות חיים מלאים ומהנים גם עם קשיי קשב וריכוז.

  מה היה לנו עד עכשיו?
  איילת קרניאל עזרא
  איילת קרניאל עזרא

  איילת קרניאל עזרא, מומחית באימון ילדים ונוער ובטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). עוסקת בטיפול מעל 20 שנה. בעלת קליניקה המשלבת אימונים וטיפולים המותאמים אישית. מאמנת ילדים החווים קשיים רגשיים, חברתיים, התנהגותיים ולימודיים מהגיל הרך ועד תיכון. מטפלת בחרדה, דיכאון, תקיעות ופוביות שונות במבוגרים. בעלת ניסיון רב בטיפול בקהילה. בוגרת אוניברסיטת באר שבע, בית הספר לרוקחות באנגליה, אוניברסיטת תל אביב, מכללת וינגייט, בית הספר למאמנים מכון "דרך הדעת", המרכז לאימון וטיפול קוגניטיבי התנהגותי ועוד.

  לתיאום שיחת ייעוץ

  הציגו את עצמכם ואני אחזור אליכם תוך זמן קצר.

  Call Now Button דילוג לתוכן