טיפול CBT בדיכאון

טיפול CBT בדיכאון – האם זו השיטה הטובה ביותר?

עולם המחקר מכיר כמה דרכי התערבות במצבי דיכאון, כאשר שלושת העיקריים הם טיפול פסיכיאטרי, טיפול פסיכולוגי-דינמי, וטיפול התנהגותי קוגניטיבי. במאמר זה, נסביר מדוע טיפול CBT בדיכאון היא אחת השיטות הפופולריות, הנחקרות והמוערכות ביותר לטיפול בדיכאון קל ובינוני, וכיצד ניתן להשיג תוצאות משמעותיות תוך חודשים ספורים מתחילת הטיפול.

שיטת הטיפול המהירה ובאפקטיבית ביותר

כאשר משווים בין שיטות הטיפול השונות, ניתן להניח אותם על כמה צירים: ציר האפקטיביות ומהירות התוצאות, ציר הטיפול בהפרעה/סימפטום, ציר הטווח קצר-טווח ארוך ועוד. בואו ננסה להשוות בין הטיפולים השונים בהסתמך על צירים אלה:

אפקטיביות וזמן עד לתוצאה

תרופות פסיכיאטריות נחשבות לטיפול המהיר והאפקטיבי מבין שלושת שיטות הטיפול וניתן לקבל תוצאות בתוך שבועות ספורים מתחילת הטיפול. טיפול פסיכולוגי-דינמי, לעומת זאת, נחשב ללא ספק לאיטי ביותר מבין הטיפולים כאשר טיפול יכול להימשך שנים רבות. טיפול CBT בדיכאון נח באמצע בין שתי שיטות הטיפול: הזמן הממוצע לטיפול נע בין 10-20 טיפולים, תלוי בחומרת הדיכאון, ובמרבית המקרים רואים המטופלים שינויים משמעותיים בחייהם בתוך טווח הזמן הזה.

טווח טיפול

טיפולים פסיכיאטריים הם ללא צל של ספק הארוכים ביותר, כאשר רוב המטופלים ממשיכים לחיות שנים רבות ואף את כל חייהם תחת השפעתם של תרופות פסיכיאטריות. אין זה בהכרח דבר רע – אנשים רבים זקוקים לתרופות פסיכיאטריות לצורך התפקוד היומיומי שלהם. עם זאת, כאשר מדובר בדיכאון קל/בינוני, ללא סיכון לאובדנות או פגיעה עצמית, מומלץ לבדוק שיטות אחרות לפני פנייה לנתיב הפסיכיאטרי (בכפוף לייעוץ עם פסיכולוג / פסיכיאטר).

טיפול פסיכולוגי-דינמי יכול להיות ארוך מאוד גם הוא ואין זה נדיר שטיפולים מתארכים לכדי שנים ארוכות ורבות. לכן קשה יהיה למדוד אפקטיביות של טיפול דינמי בתוך פחות משנה-שנתיים.

טיפול CBT בדיכאון לעומת זאת הוא טיפול קצר טווח בעל תוצאות מדידות המאפשר למטופלים לשפר את חייהם באופן משמעותי בתוך 3-6 חודשים בלבד.

  זקוקים לייעוץ ? לשיחת היכרות ללא עלות השאירו פרטים עכשיו  מה עושים בטיפול CBT בדיכאון?

  טיפול CBT בדיכאון מתמקד בדרך כלל בבניית הרגלי חיים בריאים וחזרה לרמת פעילות בריאה. הטיפול כולל גם סיוע בהערכה מחדש של אמונות שליליות לגבי עצמי, העולם והעתיד שמובילים לתחושת דיכאון. ניתן להתאים טיפול CBT בדיכאון גם לאוכלוסיות מיוחדות כגון בני נוער וילדים ולספק להורים כלים לעבודה עם הילדים ומיומנויות הוריות חדשות היכולות לעזור להתמודד עם הדיכאון של הילד.

  עבור בני ובנות הגיל השלישי, CBT עשוי להתמקד בהנעה לקיום חיים חברתיים פעילים ומספקים, לשנות מחשבות שליליות לגבי הזדקנות וללמוד כיצד להתמודד עם השינויים בבריאות. כמו כן, CBT יכול גם לעזור למטופלים הסובלים מבעיות בריאותיות כגון סרטן המובילות לדיכאון בכך שהוא עוזר להם להעריך מחדש אמונות לגבי המחלה והשפעתה על חייהם. ובנוסף להניע לפעילות משמעותית ומהנה.

  לתיאום שיחת ייעוץ

  הציגו את עצמכם ואני אחזור אליכם תוך זמן קצר.

  Call Now Button דילוג לתוכן