מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לטיפול CBT?

  זקוקים לייעוץ ? לשיחת היכרות ללא עלות השאירו פרטים עכשיו  חקר הנפש וניתוח מעמיק של מאפייני ההתנהגות של האדם הם תחומי ידע מקיפים מאוד. במאה ה-21 הצטבר בהם ידע רחב היקף, וכל מי שמתמודד או מתמודדת עם מצוקות שונות יכול לבחור בין מגוון שיטות טיפול. השתיים הבולטות ביותר הן הטיפול הפסיכולוגי וה-CBT (ראשי תיבות של המונח Cognitive Behavioral Therapy, כלומר טיפול קוגניטיבי התנהגותי) – ובעמוד זה תמצאו תשובה לשאלה מהם ההבדלים העיקריים ביניהן.

  משך הטיפול

  גם כשמגיעים לטיפול קוגניטיבי התנהגותי וגם כשבוחרים בטיפול פסיכולוגי, אין דרך לקבוע מראש בוודאות מה יהיה משך הטיפול. מצוקות שונות דורשות תהליך טיפול שונה, בנוסף יש השפעה לחומרת המצוקה (למשל מידת החומרה של חרדה חברתית) ועוד כדאי לזכור שלכל אדם מבנה אישיות ייחודי שמשפיע גם הוא על האופן שבו הוא משתנה – ובהתאם על משך הטיפול.

  יחד עם זאת CBT הינה גישה ממוקדת מאוד מטבעה, ולכן ניתן להגיע בעזרתה לשינוי הרצוי בפרק זמן קצר יחסית.

  הפוקוס של הטיפול

  מטפלת בשיטת CBT מתמקדת בעיקר בהווה ובקושי שהניע את האדם לחפש פיתרון – בין אם מדובר על חרדת בחינות, פחד קהל, דיכאון אחרי לידה, הפרעות שינה, משבר בחיי בן נוער ועוד. הפוקוס הוא לאו דווקא על הגורמים לאותה מצוקה, אלא על המענה הרלוונטי ביותר אליה, ועל דרכים פרקטיות לשיפור החיים. זו גם הסיבה לכך שניתן לייצר שינוי של ממש גם בלי תהליכים שנמשכים שנים.

  טיפול פסיכולוגי לעומת זאת, לפחות במרבית המקרים, צולל אל העבר של המטופל או המטופלת, מחפש את הרקע לבעיה, מציף רגשות שונים הקשורים אליה ומסייע להבין את המשמעות של כל קושי – ורק לאחר מכן מתפנה לנטרל אותו.

  עיסוק ברגשות מול עיסוק בהתנהגות

  טיפולים פסיכולוגיים עוסקים בעיקר ברגשות. בהתאם יש בהם מימד פילוסופי עמוק – אגב, עד סוף המאה ה-19 הפסיכולוגיה נחשבה לענף בתחום הפילוסופיה, בין השאר בגלל שמי שסיפקו תובנות מעניינות לגבי נפש האדם היו פילוסופים דוגמת סוקרטס, היפוקרטס ודקארט. טיפול קוגניטיבי התנהגותי, כפי שניתן להבין משמה של השיטה, עוסק במחשבות ובהתנהגות. על בסיס האופן שבו המטופל או המטופלת מפרשים את המציאות נקבעת ההתנהגות, ואם הפרשנות שגויה (למשל, זיהוי כלב כמסוכן), התוצאה תהיה פגיעה באיכות החיים (במקרה הנ"ל, חרדת כלבים ואפילו חשש לצאת מהבית).

  מטפלת CBT מיומנת תזהה את שגיאות המחשבה ואת המקומות שבהם הקוגניציה לא משרתת את טובתו של האדם. השלב הבא יהיה שינוי התפישה והמחשבה, ומרגע שאלה משתנות, הדרך לשינוי ההתנהגות קצרה. חשוב להדגיש כי השינויים המושגים באמצעות CBT לא "רק" אפקטיביים אלא גם יציבים מאוד.

  מה היה לנו עד עכשיו?
  איילת קרניאל עזרא
  איילת קרניאל עזרא

  איילת קרניאל עזרא, מומחית באימון ילדים ונוער ובטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). עוסקת בטיפול מעל 20 שנה. בעלת קליניקה המשלבת אימונים וטיפולים המותאמים אישית. מאמנת ילדים החווים קשיים רגשיים, חברתיים, התנהגותיים ולימודיים מהגיל הרך ועד תיכון. מטפלת בחרדה, דיכאון, תקיעות ופוביות שונות במבוגרים. בעלת ניסיון רב בטיפול בקהילה. בוגרת אוניברסיטת באר שבע, בית הספר לרוקחות באנגליה, אוניברסיטת תל אביב, מכללת וינגייט, בית הספר למאמנים מכון "דרך הדעת", המרכז לאימון וטיפול קוגניטיבי התנהגותי ועוד.

  לתיאום שיחת ייעוץ

  הציגו את עצמכם ואני אחזור אליכם תוך זמן קצר.

  Call Now Button דילוג לתוכן