טיפול בחרדת בחינות

אולי אתם זקוקים לטיפול בחרדת בחינות? במהלך השנה אתם עובדים קשה, מבינים את החומר, מתרגלים את השיטות, פותרים תרגילים. אבל פתאום, כשמגיע זמן המבחן, אוחזת בכם חרדה לא מוסברת… הידיים מזיעות, דפיקות הלב הולמות בעור התוף, הראייה מטשטשת, הנשימות נהיות מהירות ורדודות. אתם יודעים שאתם עומדים להיכשל במבחן למרות שאתם יודעים את כל החומר. למה זה קורה לכם?? אל תפלו לדכדוך או לדיכאון בינוני או קל. נסו את שיטת CBT לטיפול בחרדת בחינות.

חרדת בחינות – סיבות

חרדת בחינות נובעת משילוב בין שני גורמים: מחשבות שגורמות לחרדה ותגובה גופנית למחשבות. כמו בטיפול בחרדת נהיגה, יכולות להיות סיבות רבות למחשבות שגורמות לחרדה: אולי תקופת הבחינות זכורה לכם כתקופה לחוצה, מפחידה שיכולה להוביל אסון? או שנכשלתם פעם במבחן חשוב ותוכניות הקיץ שלכם התבטלו לטובת חוג קיץ במקצוע השנוא? אולי ההורים הגיבו קצת קשה מדי לציונים נמוכים? אולי קיבלתם מסרים מהסביבה שכל ציון פחות מ-100 הוא כישלון?

זה לא באמת משנה למה התפתחו המחשבות האלה, אבל בשעת מבחן הן צפות ועולות ומציפות את כל כולכם: אתם לא מסוגלים, אתם טיפשים, לעולם לא תצליחו בחיים..חרדת בחינות מתבטאת בתגובות גופניות למחשבות ולרגשות השליליים העולים בשעת מבחן. חלק מהאנשים מרגישים כאילו הם עומדים לחטוף התקף לב. אחרים מרגישים תחושה של טביעה. הנשימות הקצרות גורמות לקושי בריכוז.

  זקוקים לייעוץ ? לשיחת היכרות ללא עלות השאירו פרטים עכשיו  שיטות טיפול בחרדת בחינות

  טיפול בחרדת בחינות תוקף את שני הגורמים לחרדת בחינות (המחשבות והתגובות הגופניות) משני כיוונים שונים. כיוון אחד הוא הכיוון הקוגניטיבי: בואו נזהה מחשבה שלילית, נזהה שזו רק מחשבה, ונלמד איך לתפוס מרחק בריא מהמחשבה הזאת מבלי שהיא משתלטת עלינו. הצד השני הוא הצד ההתנהגותי. כאן נלמד איך להרגיע התקף חרדה באמצעות מדיטציה, נשימות ונתרגל חשיפה למצבים מלחיצים בתנאים בטוחים. אולי נעשה מבחני-דמה מצחיקים במסגרת הטיפול, שוב ושוב ושוב, עד שהתגובה האוטומטית למבחן לא תהיה תגובת חרדה. אולי נצפה ביחד בסצנות של מבחנים בסרטים ונתרגל נשימות עמוקות, מדיטציה ורוגע.

  המטרה של הטיפול היא לנתק בין הסיטואציה (מבחן) לבין התגובה הטבעית (חרדה) וללמד את ההגוף והנפש לשלוט בתגובות.

  אם אתם הורים לנער או נערה עם חרדת בחינות שמתקשים להתמודד עם פחדים ודאגות, שקול להתייעץ עם מטפל CBT. טיפול בחרדת בחינות באמצעות CBT יכול לעזור מאוד ביישום אסטרטגיות להפחתה ולהתגברות על חרדת מבחנים.

  שאלות נפוצות:

  חרדת בחינות היא חרדה המשפיעה על המחשבות וההתנהגות שלנו כאשר אנו עומדים לפני מבחן גדול. אוטומטית הגוף והנפש מתחילים להילחץ ולהגיב בהתאם והנבחן אף עשוי להרגיש משותק לפני ובמהלך הבחינה. זה יכול לנבוע מסיבות רבות ומגוונות וחשוב לטפל בנושא במהירות האפשרית.

  באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי ניתן לטפל בחרדת בחינות בצורה יעילה מאוד. נלמד כיצד לשלוט במחשבות, ברגשות ובהתנהגות שלנו וכיצד להתנהל לפני ובמהלך הבחינה כדי להפחית את הלחץ, להשכיח את המחשבות הרעות שפוגעות בנו ואיך לא לתת להן להשתלט עלינו.

  לתיאום שיחת ייעוץ

  הציגו את עצמכם ואני אחזור אליכם תוך זמן קצר.

  Call Now Button דילוג לתוכן