OCD אצל ילדים

  זקוקים לייעוץ ? לשיחת היכרות ללא עלות השאירו פרטים עכשיו  החיים של הילדים נתפשים ע"י מבוגרים רבים כנטולי דאגות וטרדות. אמנם בגיל 6 לא צריך לשלם משכנתא ובגיל 10 אין אחריות על משפחה שלמה, אבל גם כך יש לא מעט ocd אצל ילדים.

  מחשבות טורדניות אצל ילדים זוהי תופעה נפוצה יותר מכפי שנהוג לחשוב: אני פוגשת כל הזמן ילדים שמוטרדים מתרחישים שונים, ולא רק שהמחשבות השליליות לא מרפות אלא שהן גם מנהלות את חיי אותם ילדים. טיפול רגשי מותאם אישית לילד או לילדה מספק מענה יעיל ושלוות נפש, ולמעשה בסיס יציב לחיים נעימים והתפתחות מיטבית. כאן בעמוד תמצאו מידע מפורט בנושא, מוזמנים להיעזר בו כדי לקבל את ההחלטות הנכונות עבור הילד שלכם.

  מהו OCD אצל ילדים או מחשבות טורדניות?

  מחשבות טורדניות, שלפעמים מוגדרות גם ככפייתיות, הן מחשבות שליליות אשר חוזרות על עצמן שוב ושוב, ושוב ושוב, בתדירות גבוהה ומבלי שלאדם תהיה שליטה עליהן. תופעה לא רצויה זו עלולה להופיע בכל גיל, כך שבהחלט יש גם מחשבות טורדניות אצל ילדים, כבר מגיל צעיר יחסית.

  עוד מאפיין מובהק של מחשבות טורדניות אצל ילדים וגם מבוגרים, הוא שהן עוסקות בתרחיש אפשרי – אבל כזה שהסבירות שלו נמוכה, בעוד שהאדם מקדיש לכך הרבה יותר משאבים מכפי שבאמת צריך. בחלק מהמקרים שבהם טיפלתי המחשבות הכפייתיות הובילו להתנהגות כפייתית והעצימו את הפגיעה בחיי הילד או הילדה.

  מחשבה טורדנית כגון: "משהו רע יקרה להורים שלי"

  סוג נפוץ במיוחד של מחשבות טורדניות אצל ילדים הוא הפחד שלהורים שלהם יקרה משהו רע. מצד אחד, זהו פחד טבעי לחלוטין, בגלל התלות של כל ילד בהורים שלו וההבנה שמתעוררת החל מגיל מסוים שכל אדם עלול להיפגע. מצד שני, אם הפחד משתלט על המחשבות בתדירות גבוהה ומנהל את הילד או הילדה, כבר נוצרת בעיה.

  כך למשל במקרים שבהם טיפלתי, הילדים פיתחו תלות יתר בהורים והתקשו מאוד להיפרד מהם. המחשבות הטורדניות יצרו חרדה גבוהה בבקרים, במקרים רבים גם בלילה כשהילד נדרש ללכת לישון, ובאופן כללי חוו סבל רב.

  אילו ילדים חשופים במיוחד ל -OCD או למחשבות טורדניות?

  מהניסיון שלי, השכיחות של OCD או מחשבות טורדניות אצל ילדים בעלי ביטחון עצמי נמוך גבוהה בהשוואה לשכיחות התופעה כשיש תחושת מסוגלות גבוהה.

  גם ילדים שעברו אירוע טראומתי עלולים לפתח בעקבותיו מחשבות כפייתיות. חשוב לציין שלפעמים ההורים כלל לא מזהים את האירוע כטראומתי, אבל הילד או הילדה חווים אותו כך ולכן מתעוררות מחשבות בלתי נשלטות. כך למשל הגיעה אליי לקליניקה ילדה שהקיאה בזמן שהייתה חולה. היא חוותה את ההקאה כמשהו נורא, ובעקבות המחשבות הטורדניות פחדה לאכול שמא תקיא שוב.

  טקסים "מרגיעים" ל-OCD

  מחשבות טורדניות אצל ילדים הן מקור לעוגמת נפש, חרדה ולחץ שכמובן פוגעים מאוד באיכות החיים של כל אחד ואחת. לעיתים נלווים למחשבות גם מעין טקסים קבועים. הילד מפתח טקס במטרה להירגע, כלומר הוא מאמין שהטקס שומר עליו מפני התממשות המחשבות הטורדניות. לדוגמה, ילד שכובל את עצמו לטקס שינה קבוע שחייב להיות זהה בכל יום ויום. דוגמה נפוצה נוספת היא הליכה במסלול קבוע שאסור לשנותו.

  אמנם הטקס משכך לזמן מה את החרדה ומנטרל את המחשבות החוזרות ונשנות, אבל במקביל הוא מונע מהילד להיות ספונטני. מעבר לכך, אם ישנו אילוץ שלא מאפשר את קיום הטקס, והמציאות בסופו של דבר מייצרת מצבים משתנים, הילד יחווה מצוקה עזה. בנוסף ילדים שזקוקים לרמת שליטה גבוהה על מציאות חייהם לא ירצו למשל לישון אצל חברים, ויפסידו חוויות מהנות וגם הזדמנויות לפיתוח יכולות חברתיות חיוניות.

  מה התפקיד של ההורים כשיש מחשבות טורדניות אצל ילדים?

  חשוב מאוד להיות קשובים לילדים, ולעשות זאת בלי שיפוטיות. משפט כמו "זה סתם שטויות" לא יעלים מחשבות טורדניות ואף עלול להעצים אותן. הקשב נטול השיפוטיות עוזר לזהות מוקדם ככל האפשר היווצרות מחשבות טורדניות אצל ילדים, וכך להבין שנדרשת התייחסות לכך. המלצה נוספת היא להבהיר לילדים שמחשבות מהסוג הזה אמנם לא רצויות, אבל הן נורמליות ועלולות להופיע אצל כל אחד ואחת. אני מקפידה לשלב את ההורים בתהליך ולצייד אותם בידע רלוונטי ובטכניקות ספציפיות שמסייעות לנטרל את המחשבות הטורדניות מיד כשהן מופיעות.

  איך אני מטפלת בילד או ילדה עם OCD או מחשבות טורדניות?

  הטיפול בילדים עם מחשבות טורדניות מותאם לגיל של הילד או הילדה, ולמחשבות הספציפיות שמעסיקות אותם ללא הרף. בשלב ראשון אני מלמדת את הילד לבדוק אם המחשבות אמיתיות או לא. כאמור יש מחשבות טורדניות שיש להן בסיס במציאות, אבל בגלל שהן מועצמות ומופרזות הן כבר לא אמיתיות. כשהילדים מבינים שהמחשבות אינן אמיתיות, אנחנו מתקדמים לשלב הבא: החלפת המחשבה המעכבת במחשבה מקדמת.

  בהקשר זה כדאי לדעת שילדים מצליחים לבצע את ההחלפה הנ"ל בזמן קצר יחסית, ובאחוזי הצלחה גבוהים מאוד, בזכות הגמישות המחשבתית בגיל צעיר. מרכיב נוסף בעבודה המשותפת שלי עם הילד או הילדה הוא חיזוק הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות (מפני שכאמור מחשבות טורדניות אצל ילדים צצות במקרים רבים על רקע דימוי עצמי נמוך). התהליך כולל משחקים, קלפים טיפוליים, סיפורים, תרגילים ייעודיים, יצירה ועוד, ובהדרגה המחשבות הלא רצויות הולכות ומתמעטות, הולכות ומתפוגגות.

  ילדיכם זקוק לטיפול?

  באמתחתי נסיון רב של שנים בטיפול רגשי בילדים עם OCD או מחשבות טורדניות.
  באם ילדיכם זקוק לטיפול אתם מוזמנים להתקשר אלי לייעוץ למספר 052-3505507

   
  מה היה לנו עד עכשיו?
  איילת קרניאל עזרא
  איילת קרניאל עזרא

  איילת קרניאל עזרא, מומחית באימון ילדים ונוער ובטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). עוסקת בטיפול מעל 20 שנה. בעלת קליניקה המשלבת אימונים וטיפולים המותאמים אישית. מאמנת ילדים החווים קשיים רגשיים, חברתיים, התנהגותיים ולימודיים מהגיל הרך ועד תיכון. מטפלת בחרדה, דיכאון, תקיעות ופוביות שונות במבוגרים. בעלת ניסיון רב בטיפול בקהילה. בוגרת אוניברסיטת באר שבע, בית הספר לרוקחות באנגליה, אוניברסיטת תל אביב, מכללת וינגייט, בית הספר למאמנים מכון "דרך הדעת", המרכז לאימון וטיפול קוגניטיבי התנהגותי ועוד.

  לתיאום שיחת ייעוץ

  הציגו את עצמכם ואני אחזור אליכם תוך זמן קצר.

  Call Now Button דילוג לתוכן