טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים

  זקוקים לייעוץ ? לשיחת היכרות ללא עלות השאירו פרטים עכשיו  טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים הוכח כיעיל בתוכניות הטיפול בהפרעות חרדה, הפרעת גוף דיסמורפית, טיפול בפחד גבהים, טיפול בחרדת כלבים, דיכאון, דיכאון לאחר לידה, הפרעות אישיות ועוד

  מהו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי במבוגרים?

  טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא טיפול קצר מועד (לרוב 6-20 מפגשים) המתמקד בדרכים בהן קשורות למחשבותיו, רגשותיו, תחושות גוף, התנהגויותיו של האדם וכיצד הן משפיעות זו על זו. לדוגמא, מחשבותיכם על סיטואציה מסוימת יכולות להשפיע לעיתים קרובות על הרגשתכם מבחינה פיזית ורגשית, כמו גם על האופן בו אתם מגיבים. ישנן דרכים מועילות ולא מועילות להגיב לסיטואציה, שנקבעות לעתים קרובות על ידי המחשבה שלכם על הסיטואציה. CBT כולל הקניית מיומנויות ועבודה על הפחתת מצוקה רגשית על ידי שינוי בדברים הבאים: מחשבות שליליות או טעויות בפרשנות, אסטרטגיות התמודדות לא מועילות, התנהגויות שעלולות לחזק רגשות שליליים.

  טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים – מה זה דורש מכם?

  CBT הוא תהליך פעיל, ולעתים קרובות יכול לכלול שיעורי בית ותרגול מיומנויות מחוץ למפגשים. מטופלים נדרשים לעבוד על תרגילי מחשבה והתנהגות בין המפגשים ולעמוד במטרות שהוגדרו עבורם. CBT הוא טיפול ממוקד מטרה, הפועל לפתרון בעיות בצורה מהירה ויעילה וכולל עבודה צעד אחר צעד להשגת יעדים. מחקרים מצאו כי CBT יעיל במגוון רחב של בעיות נפשיות והתנהגותיות כמו טיפול בדיכאון קל ודיכאון בינוני. הוכח כי טיפול CBT משנה את פעילות המוח.

  מי יכול לעשות טיפול קוגניטיבי – התנהגותי?

  CBT משמש לעבודה עם אנשים בכל הגילאים הסובלים מהפרעות במצב הרוח, הפרעות חרדה, הפרעות אישיות, הפרעות שינה או חרדות שינה, התנהגויות שליליות והפרעות פסיכוטיות. למרות שאיננו יכולים לשלוט בכל היבט בעולם הסובב אותנו, אנו יכולים לשנות את האופן בו אנו מפרשים ומתמודדים עם דברים מאתגרים סביבנו. לעיתים, כאשר המצוקה קשה מאוד, ניתן לשלב את הטיפול יחד עם תרופות ו/או טיפול פסיכולוגי מסורתי.

  CBT הוא כלי יעיל מאוד שיכול לעזור לכל אחד ואחת ללמוד כיצד להתנהל בצורה טובה יותר תחת מצבי לחץ. המיומנויות הנלמדות בקליניקה ממשיכות לשמש את המטופלים לאורך שנים רבות גם לאחר סיום הטיפול.

  טיפול התנהגותי קוגניטיבי

  טיפול התנהגותי קוגניטיבי מבוסס על שיחה פתוחה וכנה עם המטפל. השיחה מתנהלת באווירה שמשרה ביטחון על המטופלים ומאפשרת להם לשתף את המטפל במצוקות שאיתן הם מנסים להתמודד, מבלי לטשטש את הקושי ומבלי להסתיר חלקים לא מחמיאים מהמציאות. חשוב לציין כי מטפלי cbt מיומנים ימקדו את המטופלים בהווה, ויימנעו מלצלול אל העבר הרחוק – כדי לאפשר שינוי מהיר. מאפיין נוסף הוא הירתמות מלאה של המטופל או המטופלת, לרבות "הכנת שיעורי בית". בחלק מהמקרים ובמידת הצורך ניתן לשלב עם הטיפול ההתנהגותי הקוגניטיבי גם טיפול תרופתי.

  טיפול התנהגותי קוגניטיבי – הצלחות מוכחות

  הטיפולים הקוגניטיביים התנהגותיים כוללים כאמור הן זיהוי מדויק של דפוסי חשיבה שגויים והן סדרת פעולות שמטרתן המרת הדפוסים הלא נכונים בדפוסי חשיבה והתנהגות שישרתו את האדם. כמו כן כולל הטיפול תשומת לב למוקדי קושי אפשריים שעלולים להציף מחדש חרדות או קשיים אחרים, ומתן מענה יעיל לכל מצב כזה. כשמדובר על טיפול בחרדה הוא יכלול חשיפה הדרגתית ומבוקרת למושא החרדה – כך שמפלס החרדה ירד עוד ועוד עד שייעלם. למרות ההדרגתיות ניתן כאמור לייצר שינויים משמעותיים ב-10 עד 20 מפגשים, ובכל מקרה מטפלי cbt מומלצים כבר רשמו הצלחות רבות.

  איילת קרניאל עזרא – מטפלת CBT מוסמכת

  שאלות נפוצות:

  הטיפול יהיה לרוב טיפול קצר מועד שאורך בין 10-15 מפגשים. הטיפול יהיה ממוקד ויבחן את רגשותיו, תחושותיו והתנהגותו של המטופל וכיצד אלה משפיעים זה על זה וכיצד לייעל חלק מאותם מחשבות, רגשות או התנהגות על מנת להשפיע בצורה מיטיבה על הנושאים המטופלים.

  בדרך כלל מבוגרים ישתפו פעולה יותר עם המטפל, יגיעו פתוחים אל הטיפול וכמובן יגיעו מרצונם החופשי. השיח, הכלים והחיבור לנושאים כמו רגשות, תחושות ומחשבות עשויים להיות שונים מאופן הטיפול בילדים.

  מה היה לנו עד עכשיו?
  איילת קרניאל עזרא
  איילת קרניאל עזרא

  איילת קרניאל עזרא, מומחית באימון ילדים ונוער ובטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). עוסקת בטיפול מעל 20 שנה. בעלת קליניקה המשלבת אימונים וטיפולים המותאמים אישית. מאמנת ילדים החווים קשיים רגשיים, חברתיים, התנהגותיים ולימודיים מהגיל הרך ועד תיכון. מטפלת בחרדה, דיכאון, תקיעות ופוביות שונות במבוגרים. בעלת ניסיון רב בטיפול בקהילה. בוגרת אוניברסיטת באר שבע, בית הספר לרוקחות באנגליה, אוניברסיטת תל אביב, מכללת וינגייט, בית הספר למאמנים מכון "דרך הדעת", המרכז לאימון וטיפול קוגניטיבי התנהגותי ועוד.

  לתיאום שיחת ייעוץ

  הציגו את עצמכם ואני אחזור אליכם תוך זמן קצר.

  Call Now Button דילוג לתוכן