טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים הוכח כיעיל בתוכניות הטיפול בהפרעות חרדה, הפרעת גוף דיסמורפית, טיפול בפחד גבהים, טיפול בחרדת כלבים, דיכאון, דיכאון לאחר לידה, הפרעות אישיות ועוד

מהו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי במבוגרים?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא טיפול קצר מועד (לרוב 6-20 מפגשים) המתמקד בדרכים בהן קשורות למחשבותיו, רגשותיו, תחושות גוף, התנהגויותיו של האדם וכיצד הן משפיעות זו על זו. לדוגמא, מחשבותיכם על סיטואציה מסוימת יכולות להשפיע לעיתים קרובות על הרגשתכם מבחינה פיזית ורגשית, כמו גם על האופן בו אתם מגיבים. ישנן דרכים מועילות ולא מועילות להגיב לסיטואציה, שנקבעות לעתים קרובות על ידי המחשבה שלכם על הסיטואציה. CBT כולל הקניית מיומנויות ועבודה על הפחתת מצוקה רגשית על ידי שינוי בדברים הבאים: מחשבות שליליות או טעויות בפרשנות, אסטרטגיות התמודדות לא מועילות, התנהגויות שעלולות לחזק רגשות שליליים.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים – מה זה דורש מכם?

CBT הוא תהליך פעיל, ולעתים קרובות יכול לכלול שיעורי בית ותרגול מיומנויות מחוץ למפגשים. מטופלים נדרשים לעבוד על תרגילי מחשבה והתנהגות בין המפגשים ולעמוד במטרות שהוגדרו עבורם. CBT הוא טיפול ממוקד מטרה, הפועל לפתרון בעיות בצורה מהירה ויעילה וכולל עבודה צעד אחר צעד להשגת יעדים. מחקרים מצאו כי CBT יעיל במגוון רחב של בעיות נפשיות והתנהגותיות כמו טיפול בדיכאון קל ודיכאון בינוני. הוכח כי טיפול CBT משנה את פעילות המוח.

מי יכול לעשות טיפול קוגניטיבי – התנהגותי?

CBT משמש לעבודה עם אנשים בכל הגילאים הסובלים מהפרעות במצב הרוח, הפרעות חרדה, הפרעות אישיות, הפרעות שינה או חרדות שינה, התנהגויות שליליות והפרעות פסיכוטיות. למרות שאיננו יכולים לשלוט בכל היבט בעולם הסובב אותנו, אנו יכולים לשנות את האופן בו אנו מפרשים ומתמודדים עם דברים מאתגרים סביבנו. לעיתים, כאשר המצוקה קשה מאוד, ניתן לשלב את הטיפול יחד עם תרופות ו/או טיפול פסיכולוגי מסורתי. CBT הוא כלי יעיל מאוד שיכול לעזור לכל אחד ואחת ללמוד כיצד להתנהל בצורה טובה יותר תחת מצבי לחץ. המיומנויות הנלמדות בקליניקה ממשיכות לשמש את המטופלים לאורך שנים רבות גם לאחר סיום הטיפול. איילת קרניאל עזרא – מטפלת CBT מוסמכת
שאלות נפוצות:

הטיפול יהיה לרוב טיפול קצר מועד שאורך בין 10-15 מפגשים. הטיפול יהיה ממוקד ויבחן את רגשותיו, תחושותיו והתנהגותו של המטופל וכיצד אלה משפיעים זה על זה וכיצד לייעל חלק מאותם מחשבות, רגשות או התנהגות על מנת להשפיע בצורה מיטיבה על הנושאים המטופלים.

בדרך כלל מבוגרים ישתפו פעולה יותר עם המטפל, יגיעו פתוחים אל הטיפול וכמובן יגיעו מרצונם החופשי. השיח, הכלים והחיבור לנושאים כמו רגשות, תחושות ומחשבות עשויים להיות שונים מאופן הטיפול בילדים.

טיפול CBT
מה היה לנו עד עכשיו?
איילת קרניאל עזרא
איילת קרניאל עזרא

איילת קרניאל עזרא, נשואה +3, גרה ועובדת בתל אביב, מטפלת בחרדה ודיכאון בשיטת CBT.

Call Now Button
דילוג לתוכן