מה זה CBT?

  זקוקים לייעוץ ? לשיחת היכרות ללא עלות השאירו פרטים עכשיו  מה זה CBT ומתי הוא מומלץ?

  אז מה זה CBT בעצם ? טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא זרם בפסיכותרפיה שהתפתח במשך כמה עשורים. טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) כולל מפגשים אינטראקטיביים שבמהלכם מטפל CBT מזהה "קוגניציות", כלומר מחשבות ואמונות ברמה מודעת ולא מודעת של המטופל ו"התנהגויות" קשורות. בטיפול מקנה המטפל למטופל כלים להתמודד עם אותן אמונות והתנהגויות. מטרת הטיפול ההתנהגותי הקוגניטיבי (CBT) היא להקל על המטופלים בהתמודדות עם הקוגניציות והתנהגויות שלהם באופן מאוזן יותר.

  מה זה CBT ומה מתרחש בטיפול עצמו?

  אחד הכלים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא "המשימה הטיפולית", שם מוצע למטופלים לבצע משימה המאתגרת את דפוסי ההתנהגות. למשל, אצל הסובלים מפרפקציוניזם זו יכולה להיות החזרת מסמך שיכיל שגיאת הקלדה. אצל הסובלים מחרדה או מפחד מכלבים המשימה תהיה ללטף גור כלבים.

  "משימה טיפולית" זו נמצאת בדרך כלל מחוץ לאזור הנוחות של המטופלים: לכן הם צפוים לחשוש ולהתנגד לביצועה. אך מטפל או מטפלתCBT מקצועים יודעים לבחור ב"משימות הניתנות לביצוע" כאשר ההתנגדות היא חלק מהטיפול.

  בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) נעשה גם שימוש גם ב"ארגון קוגניטיבי מחדש" שמטרתו לאתגר מחשבות ואמונות מסוימות במהלך שיחות, אך גם באמצעות מדיטציה ותרגול נשימות.

  כמה זמן נערך טיפול  CBT?

  טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים CBT נמשך בממוצע בין 8 ל 12 שבועות. משך הזמן תלוי בכל מטופל, אך באופן כללי CBT הוא טיפול קצר מועד.

  לאילו תוצאות ניתן לצפות?

  בטיפולים התנהגותיים וקוגניטיביים יש השפעה ממשית על רווחת המטופלים ואיכות חייהם. היעילות של טיפול בחרדות CBT הוכחה על ידי מחקרים מבוקרים רבים. בטיפול CBT מתקבלות תוצאות טובות מאוד במקרים של בפוביות שונות, OCD וחרדה כגון פחד גבהים או חרדת נהיגה או חרדת כלבים. אבל כדי שטיפול CBT יעבוד, המטופלים צריכים לתרגל באופן שוטף מדי יום.

  היי, שמי איילת קרניאל, מטפלת בחרדה ובדיכאון בשיטת CBT. בעברי עסקתי כרוקחת ובמסגרת עבודתי הרגשתי כי ניפוק תרופות מרשם היא דרך מסויימת לעזור לאנשים אך היא אינה מספיקה. הבנתי כי חייבת להיות דרך נוספת לעזור לנפש. כחלק מהמסע האישי שלי במטרה לעזור לאחרים הפכתי מטפלת CBT וזכיתי להעניק לאנשים כלים לנפש בריאה.

  מה היה לנו עד עכשיו?
  איילת קרניאל עזרא
  איילת קרניאל עזרא

  איילת קרניאל עזרא, מומחית באימון ילדים ונוער ובטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). עוסקת בטיפול מעל 20 שנה. בעלת קליניקה המשלבת אימונים וטיפולים המותאמים אישית. מאמנת ילדים החווים קשיים רגשיים, חברתיים, התנהגותיים ולימודיים מהגיל הרך ועד תיכון. מטפלת בחרדה, דיכאון, תקיעות ופוביות שונות במבוגרים. בעלת ניסיון רב בטיפול בקהילה. בוגרת אוניברסיטת באר שבע, בית הספר לרוקחות באנגליה, אוניברסיטת תל אביב, מכללת וינגייט, בית הספר למאמנים מכון "דרך הדעת", המרכז לאימון וטיפול קוגניטיבי התנהגותי ועוד.

  לתיאום שיחת ייעוץ

  הציגו את עצמכם ואני אחזור אליכם תוך זמן קצר.

  Call Now Button דילוג לתוכן