התקפי חרדה בלילה

נתונים מחקריים מראים כי אצל 40%-70% מהסובלים מהתקפי חרדה בשעות הערות ביום, מתרחשים התקפי חרדה גם בלילה. נתון נוסף מראה כי 10% מהתקפי החרדה מתרחשים בלילה. התקפי החרדה בלילה יתרחשו לרוב במעבר משלב 2 לשלב 3 של השינה העמוקה וימשכו עד 10 דקות כאשר אחריהם יתקשה הסובל מההתקף לחזור לשינה רגועה לשארית הלילה.

החרדה מהתקפי חרדה בלילה

למרות שהתקפי חרדה בלילה שכיחים פחות מהתקפי חרדה בשעות היום, אלה הסובלים מהם חוששים מאוד דווקא מהתקפי החרדה בלילה. חלק מהם מדווחים על פחד להירדם בלילה שמא יתפוס אותם התקף חרדה בלילה, לעיתים הפחדים אינם הגיוניים, כך שהתקבלו דיווחים על פחד מהתקף לב בלילה, על פחד מאיבוד הכרה בשעת השינה ועל פחד לא לקום מהשינה.

חרדות שינה או פחד להירדם בלילה עלול לגרום לפגיעה משמעותית באיכות החיים. שהרי שינה איכותית וטובה בלילה נדרשת לכל אדם כדי לתפקד באופן תקין ביום. הפחד הזה מאפיין אנשים הסובלים מהתקפי חרדה באופן כללי, והוא נקרא בשם “חרדה מטרימה”, שמשמעותו הוא פחד מהפחד. זוהי חרדה מתמדת המלווה את הסובלים מהתקפי חרדה מפני התקף נוסף. החרדה הזו פוגעת באיכות החיים ובתפקוד היומיומי וגורמת לתופעות שונות כגון פחד לצאת מהבית (אגורפוביה) מחשש להתקף חרדה שיגיע מחוץ לבית, או כאמור, כאשר מדובר על התקפי חרדה בלילה, פחד להירדם בלילות- דבר המהווה פגיעה משמעותית בתפקוד התקין.

הטיפול בהתקפי חרדה בלילה

טיפול בחרדות CBT נחשב לטיפול יעיל להתקפי חרדה בלילה בטיפול CBT המטופל מקבל כלים להתמודדות עם התקפי החרדה ולזיהוי סימנים להתקף חרדה המגיע, להימנעות ממחשבות אוטומטיות מפחידות ומתפיסה של סיטואציה באופן קטסטרופלי.

הטיפול גם ייגע בשינוי תפיסה לגבי הסכנות בשנת הלילה, על ידי מחשבות חיוביות לפני ההירדמות ולמידה של הרגעה עצמית של דופק ונשימה מהירה במטרה להגיע להרפיה ולאפשר הירדמות מחודשת לאחר התקף חרדה.

במצבים מסוימים מומלץ להיעזר בכדורי שינה אך יש לשים לב לא לפתח תלות בכדורי שינה עקב שימוש ממושך בהם.

בנוסף ניתן לפנות לרופא או לפסיכיאטר לצורך תמיכה תרופתית של תרופות אשר מגבירות את ייצור הסרוטונין במוח ועשויות להקל ולתמוך בתהליך בנוסף לטיפול הקוגניטיבי התנהגותי.

מוזמנים לפנות לאיילת קרניאל מטפלת CBT לטיפול בהתקפי חרדה בלילה, יש לה ניסיון עם חרדת בחינות, חרדת נהיגה, חרדת כלבים ועוד.

חרדות קשות
מה היה לנו עד עכשיו?
איילת קרניאל עזרא
איילת קרניאל עזרא

איילת קרניאל עזרא, נשואה +3, גרה ועובדת בתל אביב, מטפלת בחרדה ודיכאון בשיטת CBT.

Call Now Button
דילוג לתוכן